Saunový svět

Finská ceremoniální sauna

Teplota: 85°–95° Vlhkost: 10-20%

Sauna určená pro saunový ceremoniál, kterým Vás provede saunový mistr. Ceremoniál je zážitek, při kterém pocítíte účinky aromaterapie, fototerapie a muzikoterapie najednou. Navíc vlivem zvlhčování vzduchu, které se provádí poléváním kamenů či rozpouštěním sněhových koulí, dojde k intenzivnějšímu prohřátí těla. Intenzivní zážitek ještě umocňuje víření vzduchu a vytváření parních nárazů pomocí ručníku či vějíře.

Finská cedrová sauna/privátní sauna

Teplota: 85°–95° Vlhkost: 10-20%

Sauna vyrobená z cedrového dřeva je finská sauna, která nabízí navíc své blahodárné účinky jedinečného dřeva: tato sauna je sama o sobě i aromaterapii – cedr červený má nezaměnitelnou vůni. Během zahřívání cedru se také uvolňují éterické oleje, které Vám pomohou zbavit se únavy a obnovit Vaši tělesnou a duševní energii.

Solná sauna 

Teplota: 65°–80° Vlhkost: 5-10%

Solná sauna je vhodná i pro úplné začátečníky, protože je zde ideální kombinace nižší teploty a specifického klimatu. Díky solným cihlám je vzduch prosycen minerály, které přispívají k ozdravnému procesu saunování. Kromě vysokého účinku na uvolnění celého těla, působí příznivě na dýchací systém a zlepšení stavu kožních problémů. 

Tropická sauna

Teplota: 50°–60° Vlhkost: 30-60%

Tropická "Bio" sauna kombinuje finskou saunu a parní lázeň. Je zde nižší teplota a vyšší vlhkost. Je vhodná pro děti, začátečníky i starší osoby. Sauna má řadu blahodárných účinků, kromě těch klasických jako je relaxace celého těla, posílení kardiovaskulárního systému či zlepšení imunity, pomáhá k uvolnění dýchacích cest či zlepšení stavu pokožky.

Infrasauna


Infrasauna slouží k hlubokému prohřátí celého organismu. Nedochází zde k zahřívání vzduchu jako v klasické sauně, ale infračervené světlo prohřívá přímo dané tělesné orgány a tím zlepšuje jejich prokrvení. Infrasauna nabízí jedinečnou relaxaci, při které se uvolní svaly celého těla. Tato sauna je vhodná samostatně jako regenerační procedura nebo jako příjemné předehřátí před masáží.


Ochlazovací zóny

V našem saunovém světě si můžete vybrat z různých typů ochlazení. Kromě klasických vnitřních i venkovních sprch můžete využít ochlazovací vědro se studenou vodou, které na sebe jedním pohybem převrhnete anebo venkovní ochlazovací bazének s příjemným posezením v saunové zahradě. 

Relaxační zóny

Relaxovat můžete na několika místech: Venku máte k dispozici lehátka v saunové zahradě, uvnitř je Vám k dispozici jedinečné saunové relaxační patro. Popovídat si a občerstvit se můžete v příjemné saunové kavárně.


Desatero "proč chodit do sauny"

 1. Relaxace a snížení stresu
 2. Zlepšení funkce oběhového systému
 3. Detoxikace
 4. Posílení imunitního systému
 5. Uvolnění svalového napětí a snížení bolesti svalů
 6. Zlepšení kvality spánku
 7. Zvýšení flexibility a pohyblivosti kloubů
 8. Zlepšení mentálních funkcí a koncentrace
 9. Zrychlení regenerace a zvýšení výkonu
 10. Setkávání se stejně naladěnými lidmi

Desatero "jak se správně saunovat"

 1. Správně se připravte: Před vstupem do sauny si dejte sprchu a důkladně se osušte.

 2. Postupně se zahřívejte: Lepší je začít se saunou s nižší teplotou a postupně si přidávat.

 3. Poslouchejte své tělo: V sauně zůstaňte tak dlouho, jak je Vám to příjemné. Pokud cítíte nepříjemné pocity, saunu opusťte. Saunování není soutěž.

 4. Nezapomeňte na správné dýchání: Snažte se dýchat pomalu a zhluboka – pomůže to tělu lépe zvládat horko a zlepší se účinek saunování.

 5. Po pobytu v sauně se ochlaďte: střídání tepla a chladu je základem saunování – ochlazujte se pomalu a postupně podle vašich pocitů, před použitím ochlazovacího bazénku se vždy nejprve osprchujte.

 6. Odpočívejte mezi cykly: Mezi jednotlivými cykly saunování si dopřejte odpočinek minimálně 10-15 minut.

 7. Hydratujte se: Pijte dostatek čisté vody před i po saunování. Vyhněte se alkoholu a kofeinovým nápojům, které dehydratují. Vhodné je doplnit ztrátu jontů vhodnými minerálkami či jontovými nápoji.

 8. Vhodně se oblékněte: Do sauny choďte bez oblečení nebo jen s ručníkem či prostěradlem, kterým si podkládejte i své tělo, aby nedošlo k znečištění lavic.

 9. Pokud máte zdravotní problémy, konzultujete saunování s lékařem. Některé zdravotní stavy mohou být kontraindikací pro saunování.

 10. Pobyt si užijte v klidu a pohodě. Snažte se nemluvit příliš hlasitě a nerušit tak své okolí. 


Dětské saunování

V našich saunách uvítáme i dětské návštěvníky, minimální věk pro první návštěvu veřejné sauny je 3 až 5 let. Samozřejmostí je doprovod rodiče, který dětskému návštěvníkovi vše vysvětlí a pomůže. Je nutné, aby si dítě dokázalo jasně říct, co mu vyhovuje a vyjádřit své pocity. Sauna přináší dětem řadu benefitů včetně posílení obranyschopnosti a zlepšení kondice. Je však nutné dodržovat určitá pravidla: teplota sauny by měla být nižší (okolo 60-70 °C), doba ohřívání kratší (3-8 min) a voda k ochlazení stačí vlažná. Cyklus prohřívání může být jen jeden a po každém cyklu by mělo dítě odpočívat a doplnit dostatek tekutin. Vždy je nutné se řídit pocity dítěte.